top of page

    GRECKI

Pożywienie

W środowisku naturalnym spożywają one kilkaset różnych gatunków ziół i roślin, tak więc należy dbać o to, aby ich dieta była jak najbardziej urozmaicona. Latem i wiosną dobrze jest podawać dużo zieleniny. Do najpopularniejszych roślin spotykanych w Polsce nadających się do jedzenia prze żółwie należą: babka lancetowata, babka zwyczajna, czosnaczek pospolity, fiołek ogrodowy, fiołek polny, fiołek trójbarwny, koniczyna, lucerna, mlecz zwyczajny, mniszek lekarski, niezapominajka polna, pokrzywa zwyczajna, mięta, majeranek, rzeżucha. W okresie jesiennym i zimowym, można podawać susz z owych roślin lub odpowiednio zbilansowane gotowe mieszanki. Spotykane są one w 2 formach. Mieszanek ziołowych (zioła + granulat), lub samych granulatów. Największą popularnością cieszą się karmy takich firm jak Trixie, Exoterra (Hagen), Tropical, Zoomed czy Jbl. Każda z karm niezależnie czy zerwana świeżo z łąki czy kupiona powinna być wzbogacana co kilka dni w witaminy i wapno. Zapobiega to zmianom krzywicznym i wielu chorobom. Należy jednak pamiętać o tym, że samo wapno i witaminy bez lampy UVB 10% praktycznie nic nie dają gdyż w takim przypadku ich wchłanianie jest ograniczone poprzez braki witaminy D3. Należy również unikać warzyw i owoców które są zbyt kaloryczne i moczopędne. Sporadycznie można podawać utartą marchew, kawałek arbuza, banana czy ogórka pamiętając jednakże, że nie mogą one stanowić podstawy diety. Najczęściej popełnianym błędem w żywieniu jest podawanie sałaty, szpinaku czy kapusty (z wyjątkiem pekińskiej), które zawierają dużo szczawianów groźnych dla życia i zdrowia żółwi.

Występo   wanie


Występuje on głównie w basenie Morza Śródziemnego. Najczęściej spotykany jest w takich krajach jak: Grecja, Turcja, Włochy, Rumunia, Bułgaria, Macedonia, Hiszpania czy Francja. Można je również spotkać na niektórych wyspach basenu Morza Śródziemnego. Żółwie greckie zamieszkują głównie tereny porośnięte gęstą roślinnością (wysokie trawy, krzewy). Są aktywne głównie latem, wiosną i jesienią. Zimą zapadają w sen zakopując się w ziemi w oczekiwaniu na wiosnę.

Wyróżniamy 3 podgatunki żółwi greckich:

-Testudo hermanni hermanni
-Testudo hermanni boettgeri
-Testudo hermanni hercegovinensis

Kondycja

Miseczka z wodą - mimo, że żółwie piją dość rzadko, to w terrarium powinna znajdować się miseczka z wodą (wymienianą codziennie – najlepiej przegotowaną). Z racji budowy żółwia nie mogą to być wysokie i głębokie miseczki. Najlepiej używać płytkich podstawek pod doniczki do których żółw bez problemu będzie w stanie wejść i z których będzie w stanie wyjść. Miseczka na pokarm – powinna podobnie jak miseczka z wodą umożliwiać żółwiom wejście i wyjście z niej. Wskazane jest, aby zawsze było w niej coś do jedzenia, aby żółwie w każdej chwili mogły coś zjeść. Należy tylko zwracać uwagę na czystość miseczki i sukcesywnie usuwać niezjedzone resztki pokarmu zabrudzone np. odchodami lokatorów.

bottom of page