top of page

ŹABUTEK

POŻYWIENIE

Żółw żabuti jest żółwiem wszystkożernym, obok zielonych części roślin zjada także owoce, grzyby, a także bezkręgowce, drobne kręgowce, ptasie jaja, padlinę i odchody zwierzęce. Wymaga dość zróżnicowanego pożywienia, które stanowić mogą zarówno liście, jak i owoce, grzyby i warzywa, których unikamy raczej w diecie większości żółwi lądowych. Należy oczywiście unikać roślin bogatych w szczawiany, a pokarmy o szczególnie złym stosunku Ca:P np. banany, mogą być jedynie skąpym dodatkiem. Jako uzupełnienie diety podajemy pokarm mięsny, dobre są dla nich zwłaszcza dżdżownice, ślimaki i mysie oseski.

WYSTĘPO   WANIE

Żółw żabuti jest gatunkiem żółwia lądowego pochodzącym z Ameryki Południowej i występującym na terenie Panamy, Kolumbii, Wenezueli, Gujany Francuskiej, Brazylii. Znaleziono też osobniki na terenie Wysp Karaibskich, przypuszcza się jednak, że zostały tam sprowadzone w XIX w. jako źródło pożywienia. 

KONDYCJA

Biorąc pod uwagę miejsce pochodzenia żółwia konieczne jest zapewnienie ściśle określonych warunków, do których należą wysoka temperatura i wilgotność przez cały rok. Na zewnątrz mogą przebywać tylko w bardzo ciepłe dni i kiedy temperatura w nocy nie spada poniżej 22°C. Również wielkość i duża ruchliwość żółwia, wymagają dużego zaangażowania w budowę terrarium i letniego wybiegu. Można więc określić gatunek ten jako trudny w hodowli. Nie należy zrażać się jednak, gdyż są to zwierzęta dające hodowcy wielką satysfakcję, są bowiem niezwykle ciekawskie i nigdy nie pozostają obojętne na naszą obecność.

Jest to gatunek znajdujący się w II Załączniku Konwencji o Międzynarodowym Handlu Dzikimi Zwierzętami i Roślinami Zagrożonymi Wyginięciem (CITES), należy więc przy zakupie prosić o dowód pochodzenia zwierzęcia.

Opracowanie
Opracowała Sylwia S. na podstawie własnych doświadczeń i porad zaprzyjaźnionych hodowców.

bottom of page